Staff at Sudbourne

Senior Leadership Team
Head Teacher - Richard Blackmore
Deputy Head Teacher - Sophia Henderson (Designated Safeguarding Lead)
Assistant Head Teacher - Louise Gee (Curriculum Development)
Assistant Head Teacher- Vacancy (Teaching & Learning Manager and Lower KS2 Leader) 

 

Curriculum Support Team
Maths Leader - Grace MacLean (Maternity Leave)
Special Educational Needs Coordinator / KS1 Leader - Jeanne Milstein
PE Coordinator - Peter Martinak
Cricket Tutor (Summer Term) - Tony Moody

 

Teachers - Early Years Foundation Stage (Nursery and Reception)
Nursery Teacher / EYFS Leader and Religious Education Leader - Keri Dougal
Reception Class Teacher (CLASS RD) / Phonics Leader - Katy Dickinson
Reception Class Teacher (CLASS RF) / English Leader - Vacancy

 

Teachers - Key Stage 1 (Years 1 & 2)
Teacher (CLASS 1O) - Rachel Pellowe
Teacher (CLASS 1/2B) / Art & Design and Design & Technology Leader - Nicola Barnham
Teacher (CLASS 2C) / Maths Co-leader - Sharne Crockett
Teacher (CLASS 1O) / Music Leader - Naomi Olumegbon (Maternity Leave)

 

Teachers - Lower Key Stage 2 (Years 3 & 4)
Teacher (CLASS 3M) / Languages Leader - Katie McLellan
Teacher (CLASS 3/4C) /Geography and History Leader - Stephanie Clement
Teacher (CLASS 4C) / Personal Development School Improvement Team Leader, PSHE Leader and Safety Coordinator - Jo Chevalier

 

Teachers - Upper Key Stage 2 (Years 5 & 6)
Teacher (CLASS 5/6C) / Maths Co-leader - Gemma Campbell
Teacher (CLASS 5/6W) / Upper KS2 Leader and Science Leader – Chloe Withers (Maternity)
Teacher (CLASS 5/6B) / Computing Leader - Victoria Blais

 

Early Years Educators
Janet McLaughlin
Mariana Ortega-Vanegas
Magdalena Howe
Claudette Williams

 

Teaching Assistants/Learning Support Assistants/Learning Mentors
Jyotsna Bharadia Kamila Chakar
Lisa Dempster Olivia Cheetham (ELSA)
Sigrun Hardardottir Carole Hunter (Learning Mentor)
Peter Martinak Shannagay Miller
Tremayne Reid (HLTA) Laura Sathi
Ana Morales (HLTA) Lavena Wallace
Eta Zielonka Kara Yearwood-Henry
Annmarie Eccleston-Jackson Claudine Thomas
Charmaine Belmont Abidemi Oyediran

 

Midday Meal Supervisors  
Lisa Dempster (Senior MMS) Yvonne Thompson
Donna Howes Susannah Quartey
Jyotsna Bharadia Tina Williams
Kathleen Brien Kim Monteverde

 

Breakfast Clubs Supervisors
Yvonne Thompson
Claudette Williams
Magdalena Howe

 

Administrative and Premises Staff
Windmill Cluster Community Partnership Manager - Rachel Thomas
Premises Manager - Ricky Kite
Business Manager - Kemi Arogundade
Senior Administrative Officer - Anne Williams
Office and Finance Administrator - Zoe Roberts
Clerical Officer/Receptionist - Lorraine Hanson
Clerical Officer - Cate Mason